Naprawa drukarki 3D, Środek wielogabarytowej drukarki 3d

Naprawa drukarki 3D

Każde urządzenie od czasu do czasu ulega awarii. Tak jest również w przypadku drukarek 3D. Przyczyny usterki mogą być różne. Czasem jest to nieprawidłowy montaż elementów, z których składa się drukarka 3D. Innymi przyczynami awarii może być zła kalibracja drukarki lub źle dobrany filament, czyli materiał służący do druku. 

Jak naprawić drukarkę? Sprawdź nieprawidłowości na powierzchni druku

Elementem, który najczęściej ulega awarii w przypadku drukarek 3D jest dysza. Potrafi się ona zatkać jeśli osie się nieprawidłowo skalibrowane lub kiedy krzywa jest powierzchnia podstawy drukarki 3D. Oczywiście usterki mogą powstawać także w przypadku długiej eksploatacji drukarki. Ważne jest, aby w takim przypadku wiedzieć, jak wygląda naprawa drukarek 3D.

Zatkana dysza w drukarce 3D może być powodem wielu problemów. Przykładem może być tu choćby grudkowata bądź krzywa powierzchnia wydrukowanych modeli. Często zdarza się także, że na powierzchni pojawiają się mniejsze lub większe dziury. 

Aby uchronić się przed takimi problemami, należy zawsze korzystać z drukarki dokładnie tak, jak wskazuje to instrukcja obsługi. To w pewnym sensie działanie prewencyjne. Jeśli jednak do zatkanie dyszy już dojście, wówczas należy dokonać odpowiednich napraw. W pierwszej kolejności należy rozgrzać dyszę do jej maksymalnej temperatury, a następnie przepchnąć przez nią zalegający w niej filament. To bowiem właśnie pozostałości filamentu najczęściej zapychają dyszę drukarki. 

Jeśli sposób ten nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, wówczas pozostałości filamentu trzeba usunąć ręcznie. W tym celu należy odczekać, aż dysza nieco ostygnie. Następnie drucikiem usunąć filament. Uważać trzeba, aby się przy tym niechcący nie oparzyć. Przy okazji usunąć można wszelkie inne zabrudzenia.

Sposoby na naprawę drukarki 3D

Niestety bywa i tak, że te najprostsze metody naprawy drukarki nie są wystarczające. Wówczas sięgnąć trzeba po nieco mocniejsze środki. Jeśli opisana wyżej metoda nie pomoże, wówczas konieczne będzie wymontowanie dyszy z drukarki. Po jej wyjęciu dysza musi zostać bardzo dokładnie wyczyszczona ręcznie z pozostałości filamentu i innych wszelkich zanieczyszczeń. 

Najlepiej do wyczyszczenia dyszy użyć małego i cienkiego drucika. Oczywiście należy robić to bardzo ostrożnie, aby niechcący nie uszkodzić któregoś z elementów dyszy. Innym rozwiązaniem jest wrzucenie dyszy do acetonu. W środku tym dysza powinna moczyć się przez około godzinę. Aceton to środek, który skutecznie usunie z dyszy wszelkie zabrudzenia. Także te, które ciężko było usunąć wcześniej ręcznie. W tym przypadku także jednak trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności, ponieważ aceton jest środkiem łatwopalnym. Zatem nie można robić tego w pobliżu ognia.

Drukarki naprawa – co może mieć negatywny pływ na części drukarki 3D?

Nałożenie niewłaściwej ilości oleju lub smaru ma negatywny wpływ na jakość druku. Równie ważne jest sprawdzenie wydajności wentylatorów i dokładne wyczyszczenie rdzeni drukujących specjalnym filamentem. Jednak rolki podajnika materiału mogą z czasem się zatykać i nie dostarczać już prawidłowego dozowania. Czasami są to problemy, które zaczynają się powoli, a następnie stają się coraz gorsze.

Gdzie kupić części do drukarki 3D? Sprawdź sklep z drukarkami 3D

Twoja drukarka 3D nagle drukuje nieprawidłowo lub wcale? Możesz wygodnie i łatwo zamówić do drukarki 3D części przez Internet. Ale co w przypadku, gdy urządzenie ma usterkę techniczną lub wymaga serwisu?

Jako dystrybutor druku 3D utrzymujemy kontakty z wieloma producentami. Dlatego posiadamy szeroką wiedzę techniczną na temat drukarki 3D, która jest niezbędna do naprawy i konserwacji drukarek 3D. Posiadamy obszerne zapasy części zamiennych i możemy naprawić Twoją drukarkę 3D w krótkim czasie. Jeśli część zamienna nie jest dostępna, możemy poprosić o nią bezpośrednio od producenta. 

Jeżeli posiadasz wadliwe urządzenie i nie znasz przyczyny usterki, sklep z drukarkami 3D z przyjemnością przygotuje kosztorys, w którym kompetentny technik zdiagnozuje Twoje urządzenie, ustali wady i sporządzi plan naprawy urządzenia. Wadliwe urządzenie możesz oddać osobiście w warsztacie lub wysłać pocztą. Aby proces przebiegał szybko i sprawnie, umów się na spotkanie w obu przypadkach.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt telefoniczny, e-mail lub formularz kontaktowy w godzinach pracy.

Kup zapasowe części do budowy drukarki 3D

Jak zatem widać, awaria drukarki 3D to jeszcze nie koniec świata. Nawet jeśli awarii ulegnie jeden z jej kluczowych elementów, jakim jest dysza. Istnieje możliwość jej naprawy. Oczywiście nie trzeba robić tego samodzielnie. Uszkodzoną drukarkę 3D oddać można do naprawy do wyspecjalizowanego serwisu. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które nie mają doświadczenia w naprawie tego typu sprzętu.

Czytaj także: Z czego składają się drukarki 3D?

Zobacz także

turbina do samolotu, turbina wydruk 3d, turbina wydrukowana w 3D

Technologia druku FDM

filament do drukarki 3D

Jak wybrać filament do drukarki 3D?