Medycyna
Druk 3D
w medycynie
Druk 3D to innowacyjna metoda produkcji, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Technologia przyrostowa pozwala na wytwarzanie prototypów implantów, modeli anatomicznych czy nawet protez. Dzięki druku 3D możliwe jest tworzenie bardziej precyzyjnych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań, co może znacznie poprawić skuteczność i bezpieczeństwo medycznych procedur.
Jak druk 3D może wspomóc branżę medyczną?
Jednym z najważniejszych zastosowań druku 3D w medycynie jest tworzenie modeli anatomicznych.
Modele te pomagają w zaplanowaniu skomplikowanych operacji - zwłaszcza w przypadku guzów, skomplikowanych złamań czy innych trudnych przypadków.
Modele anatomiczne umożliwiają chirurgom zapoznanie się z konkretnym przypadkiem przed samą operacją, co pozwala na dokładniejsze przygotowanie się do zabiegu i zminimalizowanie ryzyka powikłań.
Technologia przyrostowa pozwala na wizualizację przestrzenną w formie wydruku 3D, która coraz częściej stosowana jest do planowania przedoperacyjnego. Na podstawie tomografu komputerowego pozwala przećwiczyć skomplikowaną procedurę, którą zespół operacyjny przeprowadzi na pacjencie.
Wsparcie rehabilitacji poprzez druk 3D
Jest to szczególnie pomocne dla najmłodszych pacjentów, ponieważ szybki rozwój układu kostnego młodego organizmu praktycznie uniemożliwia stosowanie profesjonalnych protez.
Stosując nowoczesną technologie w medycynie - druku 3D, taką protezę można w krótkim czasie wydrukować i może ona rosnąć wraz z jej użytkownikiem poprzez nowy wydruk wtedy kiedy taka zmiana jest potrzebna!
Dzięki precyzyjnemu mapowaniu i skanowaniu, możliwe jest stworzenie idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb implantu lub protezy.
Najlepsze drukarki 3D dla branży medycznej
Dzięki drukarkom 3D z linii przemysłowej: P440 i P800D, branża medyczna może korzystać ze specjalistycznych materiałów do druku 3D np. PEEK.
Druk 3D w medycynie, a w szczególności w nowoczesnej implantologii jest coraz częściej wykorzystywany właśnie z użyciem tego materiału. Pozwala on na stworzenie spersonalizowanych implantów np. twarzoczaszki lub stabilizatorów kręgosłupa. Odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, moduł Younga zbliżony do kości, lepszy rozkład obciążeń w porównaniu z implantami tytanowymi oraz mniejsza sztywność niż w przypadku implantów metalowych sprawia, że PEEK jest świetnym zamiennikiem standardowych rozwiązań stosowanych w implantacji kręgów.
Wydruk sprzętu i akcesoriów medycznego
Wydruk sprzętu i akcesoriów medycznych to nowa rzeczywistość w szpitalach. Drukowanie przyłbic czy elementów respiratorów to tylko niewielki fragment wykorzystania tej technologii w placówkach medycznych.
Dzięki drukarkom 3D szpitale mogą walczyć z brakami
w sprzęcie lub opóźniającymi się dostawami minimalizując ryzyko uszczerbku na zdrowiu pacjentów.