Odlewnictwo

 

Druk 3D
w odlewnictwie


Druk 3D znajduje szczególne zastosowanie 
w zakładach odlewniczych. Służyć on może przykładowo do prototypowania form przed rozpoczęciem seryjnej produkcji. W procesie powstawania formy odlewniczej, konieczne jest wykorzystanie fizycznego modelu, który otaczany jest masą formierską i dopiero na tej bazie powstaje forma dla finalnego odlewu.

Precyzyjniej, szybciej i taniej

Do tej pory konwencjonalne metody przygotowania form były czasochłonne, drogie oraz nie do końca precyzyjne. Dużym problemem jest również mała dostępność specjalistów, którzy potrafią wykonywać formy na wysokim poziomie.

Druk 3D pozwala na obniżenie kosztów oraz skrócenie procesu przygotowania formy odlewniczej poprzez np. pominięcie obróbki CNC, a przy tym zachowuje bardzo dużą precyzję eliminując wszelkie niedoskonałości, które mogłyby się pojawić na formie w przypadku wykorzystania tradycyjnych metod.

Głównym zastosowaniem druku 3D w odlewnictwie jest tworzenie elementów wyposażenia odlewniczego, takich jak: formy, narzędzia, końcówki wtryskowe itd.

druk 3d w odlewnicwie, odlewnictwo druk 3d

Rdzenie odlewnicze

Technologia addytywna w odlewnictwie umożliwia tworzenie rdzeni odlewniczych. Rdzenie to wewnętrzne formy, które umieszczane są w formie zewnętrznej i stanowią kanały, przez które wlewany jest materiał do odlewu. Mogą mieć bardzo skomplikowane kształty, przez to wykonanie ich tradycyjnymi metodami jest czasochłonne, kosztowne, wymaga dużej liczby kroków i zaangażowania wielu osób.

Druk 3D umożliwia szybkie i dokładne wyprodukowanie rdzeni odlewniczych, co pozwala na zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego. Do stworzenia rdzenia za pomocą technologii addytywnej wystarczy jedna osoba - specjalista, który potrafi stworzyć model w odpowiednim programie oraz puścić wydruk.

Drukarki 3D umożliwiają tworzenie rdzeni z różnych materiałów, takich jak: polimerowe materiały termoplastyczne, żywice, ceramika, metal. 

peek, filament peek, materiał peek

Redukcja odpadów

Ważną zaletą druku 3D w odlewnictwie jest także minimalizacja odpadów. Tradycyjne metody produkcji prowadzą do powstawania dużej ilości zużytków.
Z uwagi na konieczność dokładnego wypełnienia formy niezbędne jest użycie nadprogramowej ilości tworzywa, które później staje się odpadem. Wpływa to negatywnie na środowisko naturalne i zwiększa koszty produkcji.

Drukarki 3D wykorzystuje tylko tyle materiału ile jest potrzebne do wyprodukowania danej części, dlatego przy tej metodzie praktycznie nie generują się odpady.

odlewictwo przy pomocy druku 3D