części zamienne,

Drukowanie części zamiennych

Druk 3D to technologia, która zrewolucjonizowała przemysł. Dziś technologia ta pozwala wydrukować niemal wszystko. Nie może zatem dziwić, że wiele przedsiębiorstw zaczęło wdrażać tę technologię. Druk 3D stosowany jest choćby do produkcji części zamiennych.

Części zamienne i druk 3D

Mówiąc o druku 3D trzeba podkreślić, że jest to zupełnie inny druk niż ten tradycyjny. Wspólna jest tu jedynie nazwa. Drukowanie 3D to proces o wiele bardziej skomplikowany. Druk 3D jest drukiem przestrzennym. To produkcji różnego rodzaju obiektów, w tym części zamiennych, korzysta się ze specjalnych materiałów określanych jako filamenty. Ich dobór uzależniony jest od tego co konkretnie chce się wydrukować. Wśród najpowszechniej stosowanych filamentów wymienić można materiały ABS oraz PLA. Sam proces drukowania przebiega w kilku etapach. W pierwszym do urządzenia wprowadzić należy projekt modelu, który chce się wydrukować. Projekty do drukarek 3D tworzy się przy użyciu specjalnego oprogramowania. Następnie głowica drukarki nanosi na siebie warstwy filamentu aż do utworzenia finalnego obiektu. Odbywa się to warstwa po warstwie. Po ukończeniu drukowania obiekt może być jeszcze dodatkowo wykańczany.

Druk 3D a produkcja części zamiennych

Jak wspomniano, technologia druku 3D wykorzystywana jest do produkcji części zamiennych. Wszystko dzięki temu, że technologia ta daje ogromne możliwości. Drukować można zarówno modele sporych rozmiarów, jak i te małe, bardzo precyzyjne. Dlatego też technologia druku 3D stosowana jest do tworzenia części zamiennych przedmiotów, które stosowane są w przemyśle, a także na co dzień w domach. Wymienić można tu choćby takie elementy jak koła zębate, różnego rodzaju osłony i obudowy, niewielkie części zamienne do aut, a także części zamienne do sprzętu RTV i części zamienne AGD. Oczywiście drukować można także części zamienne do samych drukarek 3D. Wszystkie te elementy tworzone są z ogromną precyzją i co ważne, są bardzo wytrzymałe i odporne na wiele czynników.

Czytaj także: Szybkie prototypowanie z użyciem drukarek 3D

Druk laserowy 3D w produkcji: części samochodowe z drukarki

Zaawansowane technologicznie tworzywa sztuczne już dawno znalazły zastosowanie w produkcji samochodów. Ale to był dopiero początek, ponieważ producenci OEM coraz częściej korzystają z druku 3D. Oznacza to, że bardzo złożone komponenty mogą być produkowane szybko i nawet w bardzo małych ilościach.

Jednym z pierwszych producentów samochodów, który skupił się na drukowaniu laserowym, było BMW. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Bawarczycy wyprodukowali ponad milion komponentów przy użyciu nowoczesnego procesu produkcyjnego.

Druk 3D części samochodowych

Części samochodowe z drukarki 3D, które są wytwarzane w procesie druku laserowego, są nadal stosunkowo małe i można je kontrolować na taśmach produkcyjnych. 

Obszar druku 3D ma szczególne znaczenie dla fanów klasycznych samochodów i działów klasycznych, ponieważ po kilku dekadach wiele części zamiennych nie jest już dostępnych. Drukowanie części samochodowych może temu zaradzić.

Samochód z drukarki 3D

Każdego dnia na całym świecie produkuje się tysiące pojazdów. Po jednokrotnym zaprojektowaniu pojazdu i jego poszczególnych części wszystkie modele z tej serii będą później wyglądać tak samo. Właśnie to inżynierowie chcą zmienić dzięki drukowaniu 3D. Jednak drukarki 3D mają znacznie większy wpływ na produkcję samochodów – czy “samochody z drukarki 3D” to przyszłość motoryzacji?

Na szczycie listy najbardziej wyrafinowanych produktów do druku 3D znajduje się samochód z drukarką 3D. Głównym tego powodem jest fakt, że samochody składają się z tysięcy skomplikowanych części, które muszą sprostać najwyższym wymaganiom. Drukowanie 3D jest interesująca technologia, zwłaszcza dla dużych firm samochodowych, jak produkować w dużych ilościach w swoich samochodach zespołu i tak małym pomieszczeniu, które mają indywidualny charakter.

Jako potężne narzędzie programistyczne, druk 3D oferuje znaczące korzyści w procesie projektowania i produkcji. Na przykład w 2013 roku artysta Florea wyprodukował kompletny samochód z drukarki 3D do metalu. Części specjalne, pojedyncze części i części zamienne można również wyprodukować za pomocą drukarki 3D. Oznacza to nie tylko oszczędności w logistyce i dostawach, ale także niższe koszty produkcji.

Zalety produkcji części zamiennych w druku 3D

Dlaczego w tak wielu branżach wykorzystuje się technologię druku 3D do produkcji części zamiennych? Przede wszystkim dlatego, iż łączy się to z wieloma korzyściami. Przede wszystkim są to ogromne oszczędności finansowe. Produkcja części zamiennych w technologii 3D jest znacznie tańsza w porównaniu z ich produkcją w tradycyjny sposób. Druga korzyść związana jest z o wiele krótszym czasie realizacji. Produkcja części zamiennych w technologii 3D trwa nawet kilkukrotnie szybciej niż w tradycyjny sposób. Wspomniano o precyzji. To także ogromna zaleta druku 3D. Na koniec wspomnieć można jeszcze, że każdą część zamienną można wydrukować w dowolnym momencie. Wystarczy wprowadzić do drukarki wcześniej przygotowany projekt.

Wszystko wskazuje na to, że technologia wydruku 3D wykorzystywana będzie coraz powszechniej. Już w niedługim czasie spodziewać można się, iż większa część różnego rodzaju elementów zamiennych produkowana będzie właśnie w tej technologii. Dla przedsiębiorstw korzystanie z tej technologii przynosi jedynie wymierne korzyści.

Zobacz także

Naprawa drukarki 3D, Środek wielogabarytowej drukarki 3d

Naprawa drukarki 3D

materiały do drukarki 3D, jakich materiałów można używać do drukarki 3D

Jakie materiały mogą być używane w druku przestrzennym?