Historia druku, historia druku 3D

Historia druku

Druk i historia w XXI wieku nie jest już niczym nadzwyczajnym i unikatowym. Obecnie możemy kopiować  dany dokument wiele tysięcy razy w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo możemy wybrać zadowalający nas format druku np. A4 czy A3, a także druk w kolorze czy biało-czarny.  Należy jednak pamiętać, że nie zawsze czynność drukowania była tak prosta i ogólnie dostępna. 

Historia druku-cywilizacyjne osiągnięcie człowieka

Historia druku sięga aż czasów starożytnych, czyli okresu p.n.e. Ponadto wiąże się również z wynalezieniem papieru, tuszu do drukowania oraz maszyny do pisania, która w późniejszym etapie ewoluowała do postaci obecnych drukarek atramentowych.

Początek historii druku miał miejsce w Egipcie ok.2400 r. p.n.e. Do kopiowania treści Egipcjanie stosowali stemple. Jest to również w okresie historii czas, w którym zaczęto stosować  papirus. Równocześnie na Bliskim Wschodzie, czyli w Chinach rozpoczęto modyfikacje i udoskonalanie stempli, aby mogły one zawierać większą ilość informacji. W historii druku nie można pominąć wkładu Grecji, która powielała barwne wzory na tkaninach. Kolejnym istotnym wydarzeniem, które przypada na II w. p.n.e. jest wynalezienie pergaminu na Bliskim Wschodzie. Datą wartą zapamiętania jest rok 1041, któremu zawdzięczamy wynalezienie ruchomej czcionki w Chinach. Natomiast w 1107 roku w Chinach rozpoczęto kolorowe drukowanie, co stanowiło prawdziwy przełom w druku. Analizując dalszą historię druku widać, że osiągnięcia starożytnego Egiptu i Chin w dalszych wiekach były modyfikowane, aż osiągnięto znane wszystkim drukarki XXI wieku obecne prawie w każdym domu.

Ważniejsze wydarzenia w historii druku

Wspominając historię druku koniecznie należy przypomnieć IX wiek, w którym to po raz pierwszy wydrukowano w całości książkę “Diamentową Sutrę”. W roku 1100 w Europie powstała pierwsza papiernia, dzięki czemu powszechniejszy stał się druk w wielu egzemplarzach. Przeglądając karty historii nie można zapomnieć o XV wieku, kiedy to w Europie Jan Gutenberg wydrukował z powodzeniem Biblię, odnosząc przy tym życiowy sukces. Wiek XX to kolejna rewolucja w drukowaniu, gdyż to okres, w którym na rynek wkraczają pierwsze drukarki, początkowo duże i głośne, które ostatecznie posiadają rozmiary i funkcje dzisiejszych drukarek XXI wieku.

Nowoczesność – ebooki i druk 3D

Podsumowując, drukowanie to nic innego niż wielokrotne kopiowanie raz napisanej już treści. To stosunkowo prosta czynność wykonywana przy użyciu drukarki, lecz nie zawsze było to takie proste i dostępne. Możliwość drukowania to wielkie osiągnięcie cywilizacyjne, które znacząco wpłynęło na dalszy rozwój człowieka i sposób przekazywania informacji. W historii druku największy udział odegrał Egipt oraz Chiny, które rywalizując ze sobą rozwijały możliwość druku. Przez wieki czynność drukowania przechodziła mnóstwo modyfikacji, dzięki którym powstały drukarki XXI wieku, tak proste w obsłudze i powszechne w większości domów.

Historia druku 3D

Druk 3D jest jedną z najbardziej innowacyjnych metod produkcji i zawsze znajduje nowe obszary zastosowań. Ale wielu nie wie, że drukowanie 3D nie jest tak nowe.

Historia drukarki 3D nie jest tak odległa – pierwsza drukarka 3D została opracowana przez Charlesa W. Hulla w 1984 roku. Jednak wtedy pierwszy druk był nadal bardzo drogi, a drukowane przedmioty były słabej jakości w porównaniu z dzisiejszymi. Musiało minąć około 20 lat, zanim drukarka 3D była gotowa na rynek.

Drukarka 3D przeżywa teraz prawdziwy “boom” – staje się niezbędnym elementem w coraz większej liczbie dziedzin. Protezy, żywność, organy, elementy techniczne, a nawet całe domy można już drukować – w niedalekiej przyszłości druk 3D może stać się standardem w każdym gospodarstwie domowym. 

Druk 3D historia – nieznani twórcy druku 3D

Skaner 3D? To technologia, którą można sobie wyobrazić tylko w przypadku nowoczesnych systemów komputerowych! W praktyce może to być prawda, ale metodę, która działa zasadniczo jak skaner 3D, wprowadzono już w 1859 roku. Francuski rzeźbiarz i fotograf François Willème pokazuje światu swój “skaner 3D”, który później stał się prekursorem fotogrametrii. Willème sfotografował obiekt czterema kamerami pod różnymi kątami, a następnie wykorzystał pantografię do stworzenia modelu 3D.

Pierwszy patent na nowoczesną drukarkę 3D 

Historia nowoczesnego druku 3D zaczyna się w Japonii na początku lat 80. Co może być dla niektórych zaskoczeniem, ponieważ amerykański Chuck Hull jest powszechnie znany jako twórca druku 3D. Ale w rzeczywistości Dr. Hideo Kodama z Miejskiego Instytutu Badań Przemysłowych w Nagoi w Japonii w 1980 roku złożył patent na utwardzanie ciekłego materiału fotopolimerowego za pomocą światła UV. Jego zgłoszenie patentowe wyjaśnia ten proces w następujący sposób: “Światło UV utwardza ​​fotopolimer w kadzi i tworzy model warstwa po warstwie”. Tak więc Kodama opisuje proces, który jest zadziwiająco podobny do stereolitografii opatentowanej przez Chucka Hulla w 1984 roku.

Drukarki 3D historia współczesna

W 1984 roku Charles “Chuck” Hull pracował dla amerykańskiego producenta mebli. Chuck był sfrustrowany długim czasem opracowywania małych pojedynczych elementów. Dlatego zaproponował nowy obszar zastosowań lamp UV w swojej firmie: utwardzanie światłoczułej żywicy warstwa po warstwie w celu stworzenia nowego obiektu.

W 1988 roku, w tym samym roku, w którym wprowadzono SLA-1, opracowano proces drukowania 3D, który jest ważny do dziś. Student (University of Texas) Carl Deckard złożył patent na proces SLS (selektywne spiekanie laserowe).

Pierwsza drukarka 3D SLS, nazwana Betsy by Deckard, mogła wytwarzać tylko proste przedmioty z tworzywa sztucznego, ale wszystkie ważne elementy procesu SLS były obecne. Ponieważ Deckard opracował ten proces w ramach badań uniwersyteckich, uniwersytet mógł później udzielić mu licencji. Przez lata patent SLS Uniwersytetu Teksasu generował największe przychody ze wszystkich swoich patentów.

Czytaj także: Jak zaprojektować wydruk 3D?

Drukarka 3D historia lat 90.

Inżynier Steven Scott Crump tak naprawdę chciał tylko zrobić zabawkową żabę dla swojej dwuletniej córki. Wpadł na pomysł mieszania plastiku i wosku. Następnie nałożył swój nowy “materiał” za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco. Naoczni świadkowie potwierdzają, że zabawka nie jest podobna do żaby, ale Crump dostrzegł potencjał swojej metody. Połączył pistolet do klejenia na gorąco z maszyną, która miała osie XYZ do automatyzacji produkcji. Tak narodziła się pierwsza drukarka 3D FDM (Fused Deposition Modeling). Crump opatentował ten proces w 1989 roku. W tym samym roku wraz z żoną Lisą założył Stratasys – największego do tej pory producenta drukarek 3D do tworzyw sztucznych. Pierwsza drukarka Stratasys FDM 3D została wydana w 1992 roku.

Jak teraz wiemy, drukowanie 3D nie jest takie nowe. Procesy, które są ważne do dziś, takie jak SLA, SLS i FDM istnieją od ponad 30 lat. Od skromnych początków wiele się wydarzyło w przemysłowym druku 3D: od dawna nie chodzi już o rękodzieło, ale o procesy o wysokiej precyzji i wysokiej wydajności, które często przewyższają konwencjonalne techniki wytwarzania.

Zobacz także

części zamienne,

Drukowanie części zamiennych

koszt druku 3D, cena drukarek 3D, koszt drukarki 3D

Ile kosztuje drukowanie 3D?