turbina do samolotu, turbina wydruk 3d, turbina wydrukowana w 3D

Technologia druku FDM

Technologia FDM to dziś najbardziej rozpowszechniania metoda druku 3D. Potocznie często nazywana jest także metodą druku z plastiku. Popularność tej technologii wynika przede wszystkim z faktu, iż pozwala ona na szybkie i tanie tworzenie prototypów. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o tej technologii. Na czym polega metoda fdm i jakie jest jej zastosowanie?

Na czym polega metoda FDM?

Technologia FDM polega na wykorzystaniu tworzyw sztucznych. Pod wpływem wysokiej temperatury można formować je w różne kształty. Mówiąc bardziej konkretnie, druk 3d fdm polega na nakładaniu na siebie kolejnych warstw półpłynnego materiału, który wytłaczany jest z podgrzewanej dyszy. Sam materiał posiada formę żyłki. Może mieć ona różną średnicę, 1.75 mm lub 2.85 mm. Żyłka ta nawinięta jest na szpulę. Taki materiał fachowo określa się jako filament. Podczas drukowania, drukarka 3d fdm rozgrzewana jest do bardzo wysokiej temperatury. Takiej, która jest w stanie przetopić filament. Najczęściej jest to temperatura od 190°C do 260 °C. Uzależnione jest to od konkretnego modelu drukarki. Sam filament pod wpływem wysokiej temperatury przekształcany jest do stanu półpłynnego, który umożliwia tworzenie kształtów na stole roboczym drukarki 3D.

Materiały wykorzystywane w technologii FDM

W technologii 3D wykorzystuje się różne materiały. Do najpopularniejszych zaliczyć można ABS oraz PLA. ABS to termoplast stosowany przede wszystkim w przemyśle. Materiał PLA tworzony jest na bazie związków organicznych i jest biodegradowalny. Oprócz materiałów ABS i PLA w technologii FDM stosuje się również takie materiały jak nylon, PET-G oraz TPU. Nylon ze względu na swoją wysoką wytrzymałość stosowany jest choćby do produkcji lin. PET-G wykorzystywany jest do produkcji plastikowych butelek. Natomiast TPU cechuje duża elastyczność. Jest to materiał przypominający gumę. Co ważne, wszystkie te filamenty dostępne są także w różnych kolorach. Wykorzystanie tworzyw sztucznych w technologii FDM pozwala na tworzenie zarówno prototypów, jak i finalnych produktów.

Możliwości i korzyści wynikające z technologii FDM

Technologia FDM daje ogromne możliwości. Przede wszystkim jest to możliwość tworzenia funkcjonalnych i wysokojakościowych prototypów, ale i produktów finalnych. Obiekty wykonane metodą FDM cechuje bardzo wysoka wytrzymałość oraz odporność na działanie wysokich temperatur i różnego rodzaju substancji chemicznych. Poza tym jest to metoda bardzo ekonomiczna. Wynika to z szybkiego tempa budowy części oraz z małych strat materiałowych. Metoda ta wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle. Druki 3D stosujące technologię FDM wykorzystywane są również w biurach, jak i w domach.

FDM technologie to dziś najpopularniejsza metoda druku 3D. To dzięki niej drukowanie 3D stało się w obecnych czasach tak powszechne. To już nie tylko rozwiązanie, z którego korzystać może przemysł czy instytucje naukowe. Dzięki technologii FDM drukowanie 3D stało się dostępne niemal dla każdego. I co ważne, wykorzystanie tej metody staje się coraz tańsze.

Jak przebiega drukowanie?

Drukowanie metodą FDM powinno rozpocząć się od przygotowania projektu w programie typu CAD. Następnie, gotowy projekt konwertujemy do odpowiedniego dla drukarki rozszerzenia pliku. Kopiujemy gotowy model 3D do pamięci drukarki i czekamy aż zoptymalizuje ona proces drukowania. Następnie podajemy wartości, jakie drukarka wymaga aby rozpocząć drukowanie oraz podajemy do głowicy filament. Uruchamiamy drukowanie, i możemy pójść na kawę albo zakupy. Drukarka FDM w tym momencie nie będzie potrzebować obsługi, zwłaszcza gdy przyłożyliśmy się do projektu. 

Drukarka przemiesza głowicę nad stołem roboczym w osiach X oraz Y i płynnie nakłada na powierzchnię stołu tworzywo sztuczne, rysując kształt podstawy. Gdy pierwsza warstwa zostanie ukończona, głowica przemieszcza się w osi Z, i rozpoczyna drukowanie kolejnej warstwy. W taki sposób powstanie model, warstwa po warstwie. 

Gdy drukarka zakończy drukowanie należy odkleić model od stołu roboczego, a następnie usunąć podpory. Element jest gotowy!

Czytaj także: Ile kosztuje drukowanie 3D?

Zobacz także

części zamienne,

Drukowanie części zamiennych

Mała Drukarka 3D klasy premium

Drukarka 3D klasy premium