koszt druku 3D, cena drukarek 3D, koszt drukarki 3D

Ile kosztuje drukowanie 3D?

Ciągle pojawia się pytanie, jakie czynniki wpływają na koszty druku 3D i jak naliczane są ceny w usłudze druku 3D. Najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie małego wazonu, który można wydrukować na średniej wielkości drukarce 3D do użytku domowego.

Druk 3D a cena

Zasadniczo na koszt druku 3D wpływają dwa różne czynniki: cena zakupu maszyny i zużycie materiałów (koszty energii elektrycznej są niewielkie). Średniej wielkości domowa drukarka 3D kosztuje około 1000 euro. Zakładając, że będzie on używany przez około trzy lata do codziennego drukowania przedmiotu (wydruk 3D cena wazonu o wysokości 65 mm zajmuje około półtorej godziny), koszt zakupu maszyny to około 1 euro za wazon. Drugim czynnikiem kosztowym jest zużycie materiałów. Zatem cena druku 3D w przeliczeniu na jeden przedmiot jest niewielka.

Dziś technologia druku 3D wykorzystywana jest w wielu dziedzinach. Korzystają z niej inżynierowie czy naukowcy. Druk 3D przyniósł także ogromny postęp w medycynie. Technologia ta jednak wciąż się zmienia i coraz bardziej staje się przystępna dla każdego. Na rynku dostępne są choćby drukarki 3D do domowego użytku. Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że koszt drukarki 3D jest wręcz kosmiczny. Dziś już tak nie jest. Warto zatem wiedzieć ile kosztuje druk 3D i co ma wpływ na te koszty.

Koszt urządzeń do druku 3D

Koszty druku 3D można rozpatrywać w trzech aspektach. Pierwszy to koszt drukarki 3D. Drugi to koszty eksploatacji sprzętu. Trzeci to koszt pojedynczego wydruku. Wśród wymienianych trzech obszarach mających wpływ na koszty druku 3D największy dotyczy zakupu drukarki 3D. Na rynku dostępne są różne modele. Te mniej i bardziej zaawansowane.

Ceny drukarek 3D zaczynają się w okolicach kilku tysięcy złotych. Jeśli drukarka 3D ma być wykorzystywana do bardziej profesjonalnych celów to wówczas liczyć trzeba się z wydatkiem nawet 10 – 20 tysięcy zł. Oczywiście na rynku dostępne są drukarki 3D kosztujące nawet kilkaset tysięcy złotych. Te jednak wykorzystywane są przede wszystkim w branżach przemysłowych.

Materiały wykorzystywane do druku 3D

Sama drukarka 3D to jednak nie wszystko. Aby drukowanie było możliwe konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego materiału do druku 3D. Materiały określane są jako filamenty. Jest to specjalny materiał, który nawinięty jest na szpulę. Pod wpływem wysokiej temperatury jest on formowany w procesie drukowania w konkretny, zaprojektowany wcześniej obiekt. Ważne jest to, że filamenty produkowane są z bardzo różnych materiałów. To ma wpływ także na ich cenę. Filament różnią się od siebie właściwościami chemicznymi, wytrzymałością, podatnością na obróbkę czy działanie różnego rodzaju substancji. To jaki filament powinien zostać wybrany zależy przede wszystkim od tego co chce się wydrukować i jaki efekt uzyskać.

Koszty filamentów

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne filamenty do druku 3D. Wśród najpopularniejszych wymienić można filament ABS oraz filament PLA. Filament ABS cechuje się matowością, giętkością i elastycznością. Z kolei cechą charakterystyczną filamentu PLA jest fakt, iż wytwarzany jest on z materiału biodegradowalnego. Cena jednej rolki filamentu waha się w okolicach 100 zł. Jednak rolka to najczęściej kilogram materiału. ABS i PLA to jednak niejedyne filamenty wykorzystywane do druku 3D. Stosuje się również filament PET. Materiał ten cechuje się dużą odpornością na zarysowania oraz negatywne oddziaływanie substancji chemicznych. Koszt filamentu PET jest zbliżony do ceny filamentów ABS i PLA. Bardzo istotne w kontekście kosztów drukowania 3D jest ilość filamentu jaka musi zostać wykorzystana do pojedynczego wydruku. To uzależnione jest nie tylko od wielkości obiektu, ale również od zastosowanej technologii druku.

Koszty drukowania 3D mogą być bardzo różne. Jak wspomniano, wszystko zależy od wybranej drukarki, filamentu, a także tego co chce się wydrukować. Ten ostatni czynnik głównie determinuje to, jaka drukarka powinna zostać wykorzystana oraz jaki filament i jaka jego ilość.

Czytaj także: Jak wybrać filament do drukarki 3D?

Zobacz także

Naprawa drukarki 3D, Środek wielogabarytowej drukarki 3d

Naprawa drukarki 3D

Historia druku, historia druku 3D

Historia druku