wydruki 3D, ciekawe wydruki 3D

Co można wydrukować w drukarce 3D – najciekawsze przykłady

Od momentu debiutu drukarek 3D na rynku minęło już sporo czasu, jednak ludzie nadal nie wiedzą jakie zastosowania ma drukowanie 3D. Należy jednak pochylić się nad zagadnieniem, czym jest sam druk 3D? Drukowanie przestrzenne to nic innego jak nanoszenie warstw materiału w odpowiedniej kolejności tak, aby uzyskać wymagany przez nas kształt. Druk przestrzenny rozwija się od ponad 30 lat, jednak dopiero ostatnio zyskał duży rozgłos. Tutaj, postaramy się odpowiedzieć jakie są możliwości drukarek 3D.

Druk 3D technologią przyszłości?

Drukarki 3D mają swój debiut dawno za sobą. Zwróciły uwagę dużych firm, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Co ciekawe, eksperci szacują że druk przestrzenny stanie się bardzo popularny dopiero za kilka lat. Drukowanie 3D jest możliwe dzięki zastosowaniu kilku zaawansowanych technologii, takich jak projektowanie 3D w programach typu CAD, takich jak AutoCAD lub Autodesk CAD Inventor. Zwłaszcza w tym drugim programie można tworzyć stosunkowo łatwo projekty 3D, które następnie za pomocą translatora są konwertowane do jedynego zrozumiałego dla drukarki języka, czyli STL. Przygotowany w ten sposób projekt 3d do druku jest przetwarzany przez drukarkę, która optymalizuje jak powinien wyglądać wydruk.

Przed rozpoczęciem drukowania należy zaopatrzyć drukarkę w odpowiedni surowiec, tak zwany filament. Sam proces drukowania jest w pełni automatyczny, w związku z czym, posiadając dobre projekty do drukarki 3D możemy ją zostawić samą i przyjść, gdy wydruk będzie gotowy.

Gdzie można znaleźć zastosowania dla wydruków 3D?

W chwili obecnej wydrukować można praktycznie każdy materiał. Jedynym ograniczeniem w tej materii jest fundusz finansowy jaki mamy. Drukarki które są w stanie tworzyć wydruki z metalu są bardzo drogie i nie spotykane w gospodarstwach domowych ze względu na swoje wymiary. Z drugiej strony można znaleźć drukarki bardzo tanie, które będą się specjalizować w wydrukach z PLA, czyli biodegradowalnego polimeru stworzonego za pomocą mączki kukurydzianej. Zależnie od naszych wymagań, drukarki 3D są w stanie wydrukować prawie wszystko, a dziedziny druku wciąż podlegają badaniom i rozwojowi.

Jedną z gałęzi przemysłu i usług, która korzysta z drukarek 3D jest medycyna. Możliwość stworzenia małych, dokładnych elementów bioneutralnych, otwiera możliwość tworzenia sztucznych żył i innych fragmentów wszczepialnych. Za pomocą druku 3D można pacjentowi dokładnie dopasować elementy wszczepiane, co zmniejszy ryzyko powikłań.

Przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy również korzysta z możliwości, jakie dają drukarki 3D. Możliwość wykonania prototypu do testów jest niezwykle cennym atutem. W przemyśle motoryzacyjnym często drukuje się pomniejsze elementy wyposażenia wnętrza pojazdu, takie jak przyciski, klamki czy ramki wlotów powietrza. Elementy te, wykonane z ABSu są dość odporne na uszkodzenia, a przy tym tanie. 

Projekty 3D do domu

Chcąc zacząć przygodę z drukowaniem przestrzennym warto zwrócić uwagę, że większość elementów jakie widzimy w internecie są wykonywane na bardzo drogim sprzęcie zaopatrzonym w bardzo dobrej jakości filament. Powoduje to że koszt produkcji jednego wydruku może być często większy od zakupu gotowego elementu w sklepie z wyposażeniem wnętrz. Chcąc osiągnąć powalający efekt, taki jak na zdjęciach w Internecie, możemy się zawieść. Zwłaszcza jeżeli kupimy tanią drukarkę i tani filament. Warto zacząć od prostych projektów 3d. W internecie można znaleźć masę udostępnionych wydruków. Darmowe projekty 3D są dobrym pomysłem na start.

Ciekawe darmowe projekty 3D

Jeżeli jesteśmy fanem trofeów zwierzęcych, jednak chcemy podążać z duchem czasu, warto ściągnąć projekt 3d przedstawiający czaszkę jelenia. Z daleka jest nie do odróżnienia od naturalnej, zwłaszcza gdy użyjemy filamentów o odpowiednich kolorach. 

Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem na start jest wydruk wazonów. W Internecie można spotkać całą masę wazonów o różnych kształtach, więc na pewno znajdziemy coś dla siebie. 

W drukarce 3D można także wykonać stojak na noże, który dobrze wykonany doda stylu do naszej kuchni.

Ciekawy projekt 3d do druku to pudełka na drobiazgi. Drukując po jednej sztuce można za pomocą odpowiednio przygotowanego projektu połączyć kilka pudełek w jedno większe, z dużą ilością szufladek. Jest to rozwiązanie dobre tak dla kobiet jak i dla mężczyzn. Gdy potrzebujemy miejsca na swoją biżuterię czy też jakieś akcesoria warsztatowo budowlane.

Ostatnim projektem jaki chciałem wyszczególnić jest samopodlewająca się doniczka. Można ją wydrukować, a następnie przesadzić do niej jakiegoś kwiatka. Dzięki pojemniczkowi na wodę będzie można podlewać kwiatki dużo rzadziej.

 

Czytaj także: Przemysłowe drukarki 3D

Zobacz także

części zamienne,

Drukowanie części zamiennych

filament do drukarki 3D

Jak wybrać filament do drukarki 3D?