Jak zacząć przygodę z drukiem 3D?

Przygodę z drukiem 3D zacząć trzeba przede wszystkim od zakupu drukarki. To oczywiście jeszcze nie załatwia sprawy. Oprócz samej drukarki do stworzenia pierwszego modelu 3D potrzebne będą jeszcze dodatkowe materiały i elementy. Warto jest zatem wiedzieć co dokładnie będzie potrzebne do drukowania 3D, jakie są dostępne materiały i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Filamenty do druku 3D

Jak wspomniano, sama drukarka 3D to nie wszystko. Tak jak w przypadku klasycznej drukarki do wykonania wydruku potrzebny jest tusz, tak i w przypadku drukarki 3D potrzebny jest odpowiedni materiał. Ten fachowo określany jest jako filament.

Na rynku dostępne są różne rodzaje filamentów. Różnią materiałem, z którego są wykonane oraz średnicą. W przypadku większości drukarek 3D do domowego użytku pasować będzie filament o średnicy 1.75 mm. Może się jednak zdarzyć, iż konieczne będzie użycie filamentu o średnicy 2.85 mm. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem tego materiału dokładnie upewnić się jaka średnica pasować będzie do posiadanej drukarki.

Kolejny ważny aspekt dotyczy tworzywa, z którego filament został wykonany. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane filamenty to filamenty ABS, PLA oraz PET. Różnią się one od siebie różnymi właściwościami taki jak wytrzymałość czy elastyczność. Rozpoczynając swoją przygodę z drukiem 3D dobrym rozwiązaniem będzie wybór filamentu PLA.

Budowa drukarki 3D

Rozpoczynając przygodę z drukowaniem 3D dobrze jest również wiedzieć jak zbudowana jest drukarka. Z dwóch powodów. Po pierwsze, będzie się wiedziało jako to urządzenie dokładnie działa. A po drugie, w przypadku awarii łatwiej będzie ją zlokalizować i dokonać wymiany części. Omawiając budowę drukarki 3D wymienić można kilka podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest dysza. Najczęściej w drukarkach montowana jest dysza o średnicy 0.4 mm. Pozostałe ważne elementy w drukarce 3D to rurka ekstrudera, termistor, grzałka oraz blok grzejny. Co ważne, w przypadku awarii każdy z tych elementów można wymienić na nowy.

Środki konserwujące

O każdy sprzęt należy właściwie dbać. Tak jest również w przypadku drukarek 3D. Każda osoba początkująca w druku 3D powinna o tym pamiętać. Dlatego ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie środki konserwujące. Drukarka 3D jest bowiem urządzeniem, które podczas swojej pracy stale się brudzi. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w substancję do usuwania zabrudzeń, jaką jest aceton. Każda drukarka 3D potrzebuje także systematycznego smarowania. Mowa tu przede wszystkim o prowadnicach i śrubach. Dlatego zaopatrzyć należy się również w odpowiedni smar. Na rynku dostępne są smary grafitowe oraz molibdenowe. Właściwe dbanie o drukarkę 3D zapewni, jest sprawne funkcjonowanie na wiele lat.

Jak zatem widać, przygoda z drukiem 3D zaczyna się od zakupu drukarki, ale się na niej nie kończy. Ważne jest, aby wiedzieć jakie filamenty wybrać. To będzie miało bezpośredni wpływ na efekt wydruku. Nie zapominać należy także o systematycznej konserwacji sprzętu.

Czytaj także: Jak wybrać filament do drukarki 3D

Zobacz także

Historia druku, historia druku 3D

Historia druku

wydruki 3D, ciekawe wydruki 3D

Co można wydrukować w drukarce 3D – najciekawsze przykłady