Dlaczego nie da się odkleić wydruku 3D?

Nierzadko przy druku 3D spotykacie się z problemami dotyczącymi samej formy wydruku. Rozwarstwianie się projektu, tworzące się dziury, problem z odklejeniem gotowego wydruku od podkładki… To tylko część przeciwności, które czekają na pasjonatów druku 3D.

 

Z myślą o Was stworzyliśmy więc poradnikową serię. Przedstawimy w niej najczęstsze błędy i problemy dotyczące druku addytywnego.

Pierwszym problemem jest kwestia niemożności lub trudności z oderwaniem gotowego wydruku od stolika lub podkładki.

Na wstępie należy zaznaczyć, że najbardziej efektywną metodą druku jest druk z użyciem odpowiedniej podkładki adhezyjnej. Niweluje ona wiele przeciwności. Zaletami podkładki są:

  • możliwość zdjęcia jej ze stolika, dzięki czemu mamy większe pole manewru do odklejenia wydruku;
  • adhezja – podkładka zapobiega przyklejaniu się większości filamentów do podłoża;
  • łatwe czyszczenie;
  • możliwość wymiany elementu;
  • odporność na zarysowania.

Ważnym etapem jest również przygotowanie samej nawierzchni do druku – aby utworzyć warstwę umożliwiającą bezproblemowe ściągnięcie wydruku przy jednoczesnym nienaruszeniu pierwszej warstwy należy użyć odpowiedniego preparatu. Niektóre filamenty dobrze reagują z wodą, pewna grupa zaś potrzebuje innej substancji, takiej jak chociażby kleje adhezyjne, które działają dobrze w połączeniu z wszystkimi rodzajami filamentów dostępnymi na rynku.

 

Dlaczego wydruk nie odkleja się od stołu i jak temu zaradzić?


Przyczyn, dla których wydruki z filamentów nie chcą się odklejać po skończonym procesie druku jest wiele. Możemy podzielić je na te spowodowane czynnikami, na które nie mamy wpływu: kiepska jakość materiału, awaria drukarki na te, których sprawcami jesteśmy my: źle dobrane parametry, czy zbytni pośpiech.

 

Jak się człowiek spieszy…


Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczone osoby jest zapominanie o tym, że po skończonym procesie druku należy odczekać, aby zarówno podłoże jak i wydruk ostygły. Warstwy filamentu się wtedy kurczą, co powoduje zmniejszenie przyczepności i wydruk powinien dać się oderwać przy użyciu niewielkiej siły.

A może by tak szpachelką?


Jeśli podstawowe metody zawiodą, można spróbować podważyć wydruk za pomocą płaskiego narzędzia. Im cieńsze zakończenie przyrządu, tym lepiej: unikniemy przypadkowej deformacji wydruku. W przypadku drukarek UBOT zestaw startowy zawiera specjalną szpatułkę ułatwiającą podważenie wydruku.

Elastyczna podkładka


Niewątpliwie najkorzystniejszym i sprawiającym najmniej kłopotów rozwiązaniem jest korzystanie z elastycznej podkładki adhezyjnej, która jest specjalnie stworzona do tego celu. Dzięki swojej elastycznej formie umożliwia wyginanie, dzięki czemu wydruk łatwo odkleja się od jej powierzchni.

Podkładka adhezyjna powinna być jak najbardziej dopasowana do stolika, na którym zostanie umieszczona. Z tego też względu najlepiej sprawdzi się zainwestowanie w stolik z dołączoną do niego podkładką elastyczną.

Dlatego też drukarki UBOT sprzedawane są razem z podkładką

 

Klej adhezyjny


Dobrym nawykiem jest również korzystanie z płynów dostępnych na rynku, w celu stworzenia powłoki między podłożem a wydrukiem. Preparaty nie wpływają na właściwości filamentów i funkcjonują w różnych formach: od specyfików, które wysychają po takie, które zastygają tworząc swojego rodzaju folię, którą można po skończonym wydruku oderwać od blatu. Wyporów jest dość sporo, a kleje adhezyjne na pewno oszczędzą nam nerwów i ułatwią końcowy etap wydruku.

Zobacz: UBOND

Potrzeba matką wynalazków


Jeśli standardowe metody zawiodą, można pomyśleć o bardziej niekonwencjonalnych sposobach, jak choćby użycie… nici dentystycznej. Do tego zabiegu sprawdzi się również zwykła nitka. Aby sprawnie wykonać zdjęcie wydruku należy napiąć nić i sprawnym ruchem spróbować podważyć nią wydruk. Tym sposobem na pewno nie zarysujemy samego stołu, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie należy wykonywać tej czynności, jeśli w którymś momencie poczujemy silny opór = może to skutkować uszkodzeniem wydruku!

Zimno, zimniej…


Jeśli po ostudzeniu stołu nadal nie można oderwać wydruku, warto pomyśleć o schłodzeniu blatu. Wiemy przecież, że materiały termokurczliwe mają to do siebie, że reagują na zmianę temperatury. Im cieplej, tym materiał jest bardziej plastyczny i podatny na odkształcenia, im zimniej, tym staje się twardszy i kurczy się, przez co nie przylega już tak ściśle do podłoża, na którym został wydrukowany.

Problem z pierwszą warstwą


Kluczową rolę w odklejaniu wydruku odgrywa właśnie pierwsza warstwa. Jeśli filament w nieodpowiedni sposób przywrze do podkładki lub stołu, możemy mieć pewność, że nawet najlepsza drukarka 3D zrealizuje projekt, którego nie będzie się dało odczepić od stolika. Często jest to spowodowane ustawieniem złej temperatury. Pamiętajmy, że każdy rodzaj filamentu zachowuje się inaczej w różnych temperaturach.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi pytanie jak zapobiec zbytniemu przyklejaniu się wydruku do stołu. Trzeba mieć na uwadze, że każda drukarka 3D, każdy filament rządzą się swoimi prawami. Pomimo zachowania ostrożności i stosowania zaleceń producenta może się zdarzyć problem z odklejeniem gotowego projektu.

Zobacz także

części zamienne,

Drukowanie części zamiennych

technologia druku 3D w medycynie, Modelowanie 3D w medycynie

Druk 3D w medycynie – niezbędny do dalszego rozwoju