części drukarki 3D, Środek drukarki-3d, wnętrze drukarki 3d

Z czego składa się drukarka 3D?

Drukarki 3D należą do osiągnięć technicznych, które w ostatnich latach przyciągały wiele uwagi i które dały wizjonerom szczególne nadzieje na przyszłe rewolucyjne możliwości w dziedzinie produkcji. Ale wielu laików wciąż zadaje sobie pytanie: jak właściwie działa drukarka 3D? Poniższy artykuł powinien dostarczyć pewnych informacji na ten temat.

Drukarka 3D – budowa

Jeszcze kilka lat temu było to widoczne tylko w filmach science fiction: można było po prostu wydrukować wszelkiego rodzaju obiekty. Dziś ta myśl nie jest już czystą fikcją, ale dzięki budowie drukarki 3D możesz łatwo wydrukować rozmaite przedmioty.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli drukarek 3D. Wystarczy wybrać interesujący nas model i dokonać zamówienia. Warto jednak wiedzieć, że drukarkę 3D złożyć można samemu. Oczywiście potrzebne będą do tego odpowiednie materiały i komponenty. Warto zatem wiedzieć, z czego składa się drukarka 3D, aby w razie potrzeby móc złożyć ją samodzielnie.

Części drukarek 3D

Jednym z głównych elementów konstrukcyjnych drukarki 3D jest rama. Jest zadaniem jest utrzymanie sztywności elementów stałych i części drukarki 3D(ruchomych). Innymi słowy, drukarka stanowi pewnego rodzaju szkielet drukarki 3D, na którym umocowane są wszystkie pozostałe elementy drukarki 3D. Rama wykonana może być z różnych materiałów. Może być to drewno, metal lub tworzywa sztuczne. Rama powinna być pomalowana emalią ochronną. Dzięki temu będzie łatwa w czyszczeniu. Kolejną ważnym elementem drukarki 3D są silniki krokowe. Odpowiedzialne są za sterowanie oraz przemieszczanie głowicy ponad drukowanym obiektem.

Drukarki 3D budowa – głowica drukarki oraz ekstruder

Mówiąc o budowie drukarki 3D krok po kroku osobny akapit poświęcić trzeba głowicy oraz ekstruderowi. To niezwykle ważne elementy w każdej drukarce. Odpowiedzialne są bowiem za jakość wydruków 3D. Głowica drukarki rozgrzewa się do wysokich temperatur i w ten sposób doprowadza do stopienia filamentu. Wewnątrz głowicy znajduje się dysza, która przeciska stopiony filament tworząc zaprojektowany wcześniej obiekt 3D. Z kolei ekstruder to element, który umożliwia rozwinięcie szpuli filamentu, a co za tym idzie wytłoczenie drukowanego obiektu.

Drukarka 3D części – filament, czyli tusz do drukarki 3D

Filamenty w drukarkach 3D są odpowiednikiem atramentu w klasycznych drukarkach atramentowych. Do druku 3D i procesu FDM stosuje się głównie tworzywa termoplastyczne, takie jak PLA, ABS i inne.

ABS oznacza akrylonitryl-butadien-styren i jest jednym z amorficznych tworzyw termoplastycznych. Na przykład klocki Lego® są wykonane z tego materiału.

Jako włókno materiał jest bardziej odporny na ciepło i stabilny niż PAL, ponieważ staje się miękki dopiero od 100 stopni Celsjusza. Jednak materiał ten jest trudniejszy w obróbce, ponieważ bardzo się kurczy, gdy ostygnie. Blat należy podgrzać, aby pierwsze warstwy nie skurczyły się po nałożeniu, a całość nierównomiernie wypaczała. Dlatego ABS jest raczej nieodpowiedni dla laików.

Pozostałe części drukarki 3D

Oczywiście budowa drukarki 3D składa się ze znacznie większej ilości części i elementów. Wymienić można tu choćby stół grzejny, ekran LCD, wyłączniki krańcowe, prowadnice, pręty gwintowane, termistory, śruby trapezowe, łożyska oraz zasilacz. Choć zasilacz wymieniono na końcu to jest to bardzo ważna część każdej drukarki 3D. Bez niego urządzenie nie mogłoby działać. W zależności od wybranego zasilacza może on dostarczać do drukarki napięcie o wartości 12 V lub 24 V. Dobrze jeśli zasilacz dostarczać będzie do urządzenia około 20 amperów. Dzięki temu do drukarki wciąż dostarczany będzie prąd stały.

Budowa drukarki 3D

Drukarkę 3D można zakupić w dwóch wariantach. Pierwszy to zakup gotowego modelu. Drugi to zakup drukarni do samodzielnego złożenia. To drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze. Trzeba jednak wiedzieć, że drukarka 3D nie jest łatwa do samodzielnego złożenia. Koniecznie należy dokładnie trzymać się wskazówek zawartych w instrukcji. Złożenie drukarki 3D może ułatwić znajomość części, z których urządzenie to się składa. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto jest dokładnie zapoznać się funkcją i zastosowaniem każdej części do drukarek 3D.

Modele do drukarki 3D

Oprócz oprogramowania, za pomocą którego można tworzyć własne kreacje i samodzielnie pracować nad pomysłami, istnieją już studia druku 3D, które oferują dobrą jakość. Szczególnie fascynująca jest możliwość wykonania własnego modelu. Aby to zrobić, możesz zostać sfotografowany ze wszystkich stron, a odpowiednie oprogramowanie pokaże Cię w miniaturze z drukarki 3D.

Drukarka 3D – warto znać jej budowę

Choć drukarki 3D to dość skomplikowane urządzenia to jednak budowa drukarki 3D wcale nie jest aż tak skomplikowana. Dlatego warto mieć wiedzę, z jakich elementów składa się sprzęt. Może się to przydać choćby w przypadku awarii drukarki. Znając budowę drukarki 3D od podstaw, możliwe będzie szybkie zlokalizowanie usterki oraz wymianę uszkodzonej części na nową.

Czytaj także: Jak działają drukarki 3D?

Zobacz także

Projektowanie wydruku 3D, dom wydruk 3D, makieta architektoniczna wydrukowana w 3D

Jak zaprojektować wydruk 3D?

koszt druku 3D, cena drukarek 3D, koszt drukarki 3D

Ile kosztuje drukowanie 3D?